Show navigation Hide navigation
Çiçekmis, ümraniye çiçekçi, dudullu çiçekçi, ataşehir çiçekçi, sancaktepe çiçekçi, çekmeköy çiçekçi, çiçek gönder

Çiçek Bakımı

Çiçekmis ile Çiçek Bakımı

Çiçeklerime Nasıl Bakmalıyım?

Çiçekler nasıl bakılmalıdır? Çiçek bakımında nelere dikkat etmeliyiz? Bu bilgiler ev ya da iş yerlerinde çiçek yetiştiren kişilerin bilmesi gereken detaylardır. Ne yaparsanız yapın, ne kadar özen gösterirseniz gösterin bazen çiçekleriniz istediğiniz gibi sağlıklı görünmeyebilir. Onlara yeterince ilgi ve özen gösteriyor olabilirsiniz ancak her çiçeğin farklı özellikleri var. Bu da her çiçek için farklı bakım şekli demek.. Peki, onlara en uygun ortamı ayarlayabiliriz? Evinizin içerisinde gelişigüzel bir yere bitkinizi koymamalısınız. Çünkü her nokta onları sağlıklı bir şekilde yetiştirmek için uygun değildir. Bitkiler için seçtiğiniz ortamların bitkinin temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Bitkinin konulduğu ortam bitki için gerekli olan ışığı almalı, yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlamalıdır. Işık, nem ve sıcaklık sağlıklı bitki yetiştirmemin en önemli faktörlerindendir. Çoğumuz bitkimizi pencereye çok yakın direk güneş alacak yerleri seçeriz. Fakat çiçekler çok fazla güneş ışığına maruz kalırlar. Çiçeklerin çoğu doğrudan güneş ışığını sevmezler direk güneş ışığına maruz kalan çiçeklerin yapraklarında yanma meydana gelir, bu da çiçeğinizin ölmesine sebep olur.

Bitkiler İçin Gün Işığı    

Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için gün ışığı çok önemlidir. Söz ettiğimiz bitkiler çok karanlık ortamlara konulduğu zaman sağlıklı bitki görünümünü kaybeder. Açık renkli bir duvar karşısında bitkilerin daha iyi gelişmeleri ve koyu renkli bir duvar karşısında ise solmalarının ve cansız kalmalarının başlıca sebebi budur. Eğer bitki karanlık bir ortama konulmak zorunda kalırsa yapay ışık yardımı ile bu sorununuza çare bulabilirsiniz.

Çiçekler İçin Ortam Sıcaklığı

Evlerimizde yetiştirdiğimiz salon bitkileri, seralarda yetiştirilmiş olsalar dahi, bizim sahip olduğumuzdan farklı bir iklim şartlarına alışkındır. Sürekli ve sık yer değiştirmek bitkilerin gelişimi için zararlı bir karar olacaktır. Bitkiler için ideal sıcaklık değerleri  aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

1-        27-28°C (80°F) Yüksek hava nem de salon bitkileri için maksimum sıcaklık.

2-        22-23°C (72°F) Salon bitkilerinin büyük çoğunluğu için maksimum sıcaklık.

3-       15-16°C (60°F) Tropikal salon bitkiler için en düşük sıcaklık.

4-       12-13°C (45°F) Bilinen salon bitkileri için minimum sıcaklık.

5-       5-10°C(36°F-42°F) Dayanıklı salon bitkileri için kış sıcaklığı.

Bitkiler İçin Uygun Sulama

Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilmek için tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir. Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda saksının dibi ve altındaki tabağın da sık sık kontrolü yapılmalıdır. Saksının drenajı iyi yapılmalı suyun dipte birikmemesi gerekmektedir.

Saksı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Altta sıralayacağımız belirtilerden herhangi biri gerçekleştiğin de saksı değiştirilmelidir.

-          Bitkinin büyümesinde göz ile görünür bir yavaşlama varsa,

-          Bitkinin renginde solgunluk başlarsa,

-          Köklerin saksının alt deliklerinden çıkması gibi bir görüntü oluşmuşsa

-          Saksının değiştirme zamanı gelmiştir.

Değişecek Saksı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Saksıyı yeni aldıysanız 24 saat kireçsiz suda bekletmelisiniz. Eğer saksı eskiyse, içi ve dışı su altında iyice fırça ile temizlendikten sonra kullanılmalıdır. Temel kurallardan bir tanesi, saksı drenajının (Saksının alt kısmında bulunan su tahliye deliği) olmasıdır. Çünkü saksının dip kısmında biriken su köklerin çürümesine sebep olur.

Saksı Değiştirme İşlemi

Saksının kenar kısımlarını ezip bir kenarı hafifçe sert bir yere vurularak bitkinin serbestçe saksıdan çıkması sağlanır.

Yeni saksının dip kısmındaki su akıtma deliğinin üzerine birkaç saksı kırığı konduktan sonra üzerine 2 cm kadar taze toprak konur.

Bitkinin köklerinden eski toprak tamamen silkelenmemelidir, bitki saksının ortasına gelecek şekilde oturtulur.

Kalan boşluk taze toprakla, saksının üst düzeyinde 1-2 cm boşluk kalacak şekilde doldurulup,  toprağın sıkışması sağlanmalıdır.

Değiştirme işlemi bittikten sonra toprak tümüyle nemli duruma gelinceye kadar su verilir ve güneş ışığı almayan, aydınlık ve ılık bir yere yerleştirilerek köklerin yeni ortamlarına alışmaları sağlanır.

Bitki Budama

Gövdeleri odunsu yapıda ve fazla uzama özelliğine sahip olan salon bitkilerinin dallanmalarını sağlamak için budama gereklidir. Bazı bitkiler çok uzun olur, bazıları da enlemesine büyürler. Dikkatli bir budama sonucunda doğal şekillerini yeniden kazanabilirler. Budama genellikle ilkbaharda yapılır. Bazı bitkiler ise çiçekleri geçtikten sonra budanır. Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için, yumuşak tepe sürgünleri alma ile yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır. Budamada kullanılacak aletler keskin olmalıdır. Aksi halde kapanmayan yaralar bitkiyi çürütüp ölmelerine neden olacaktır.